学校买矿泉水24元一箱

  • 时间:2020-05-29 14:21:57
  • 分类:数学世界
  • 阅读:115 次

学校买矿泉水,24元一箱,买5箱赠1箱,要买24箱,一共要用多少钱?

数学题解答:买5箱送一箱,那就是6箱了:5+1=6(箱)。24箱里总共有几个6箱?24÷6=4(个),所以5箱5箱地买,买4次就可以了。

需要付的钱是:24×5×4=480(元)答:一共要用480元。

推荐阅读:
What is the largest prime factor of the number 600851475143 ?  Can we Construct K Palindrome Strings?  Sum of Even Fibonacci Numbers  Sum of Multiples of 3 and 5  How to Design Underground System using Several Hash Maps?  How to Remove Zero Sum Consecutive Nodes from Linked List using   Depth First Search and Breadth First Search Algorithm to Open th  Dynamic Programming (Memoization) to Sort Integers by The Power   Applicable Accounting Software For Churches  How to Balance a Binary Search Tree using Recursive Inorder Trav 
评论列表
添加评论